| Manufacturers: | Essentra Components |
|---|---|
| Product Category: | Screw Grommets |
| Data Sheet: | SG8-250-81 |
| Description: | SCREW GROMMET #8/#10 NYLON NAT |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Essentra Components |
| Product Category | Screw Grommets |
| Color | Natural |
| Series | SG8-250 |
| Material | Nylon |
| Screw Size | #8 or #10 Self Tapping Screw |
| Head Height | 0.250" (6.35mm) 1/4" |
| Part Status | Active |
| Head Diameter | 0.370" (9.40mm) Square |
| Mounting Hole Diameter | 0.270" (6.86mm) Square |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.17 | $0.17 | $0.16 |