| Manufacturers: | Essentra Components |
|---|---|
| Product Category: | Cable Ties and Cable Lacing |
| Data Sheet: | RKWR-3L-RD |
| Description: | ROLL, HOOK & LOOP, 1/2" X 25-YD, |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Essentra Components |
| Product Category | Cable Ties and Cable Lacing |
| Color | Red |
| Width | 0.500" (12.70mm) |
| Series | RKWR |
| Features | - |
| Material | Polyethylene Hook, Polyamide Loop |
| Packaging | Roll |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Bundle Diameter | Variable |
| Length - Actual | 75.00' (22.86m) |
| Tensile Strength | - |
| Wire/Cable Tie Type | Hook and Loop - Strip |
| Length - Approximate | 75.0' |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $47.42 | $46.47 | $45.54 |