| Manufacturers: | Essentra Components |
|---|---|
| Product Category: | Cable Supports and Fasteners |
| Data Sheet: | KKLE-13M-01A-RT |
| Description: | KWIK KLIP LE NYLON 6/6 .53"DIA |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Essentra Components |
| Product Category | Cable Supports and Fasteners |
| Type | Clip, C-Type |
| Color | Natural |
| Width | 0.780" (19.81mm) |
| Height | 0.860" (21.80mm) |
| Length | 1.170" (29.72mm) |
| Series | KWIK KLIP |
| Adhesive | Acrylic Based (RMS-15) |
| Features | - |
| Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Packaging | Bulk |
| Screw Size | - |
| Part Status | Active |
| Opening Size | 0.530" (13.46mm) |
| Mounting Type | Adhesive |
| Panel Hole Size | - |
| Panel Thickness | - |
| Type Attributes | Locking, Round |
| Material Thickness | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-2 |
| Bundle Center to Mounting Center | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.78 | $0.76 | $0.75 |