| Manufacturers: | Essentra Components |
|---|---|
| Product Category: | Rivets |
| Data Sheet: | DFVO-137-040 |
| Description: | MOUNTING BUTTON 0.669" NYLN NRTL |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Essentra Components |
| Product Category | Rivets |
| Type | Mounting Button |
| Color | Natural |
| Series | DF |
| Features | Flame Retardant |
| Material | Nylon |
| Grip Range | 0.059" ~ 0.256" (1.50mm ~ 6.50mm) |
| Head Height | 0.079" (2.01mm) |
| Part Status | Active |
| Rivet Length | 0.669" (16.99mm) |
| Head Diameter | 0.472" (11.99mm) |
| Hole Diameter | 0.252" (6.40mm) |
| Rivet Diameter | 0.153" (3.89mm) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.08 | $1.06 | $1.04 |