| Manufacturers: | Essentra Components |
|---|---|
| Product Category: | Cable Ties and Cable Lacing |
| Data Sheet: | CTR010A |
| Description: | CABLE TIE RELEASABLE:NYL NATURAL |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Essentra Components |
| Product Category | Cable Ties and Cable Lacing |
| Color | Natural |
| Width | 0.189" (4.80mm) |
| Series | CTR |
| Features | - |
| Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Packaging | 100 per Pkg |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Bundle Diameter | 3.46" (88.00mm) |
| Length - Actual | 0.984' (300.00mm, 11.81") |
| Tensile Strength | 50 lbs (22.68 kg) |
| Wire/Cable Tie Type | Standard, Releasable |
| Length - Approximate | 11.75" |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.62 | $0.61 | $0.60 |