| Manufacturers: | Essentra Components |
|---|---|
| Product Category: | Protective Hoses, Solid Tubing, Sleeving |
| Data Sheet: | CF1010A |
| Description: | HOSE 0.237" ID POLY 2500'/GRY |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Essentra Components |
| Product Category | Protective Hoses, Solid Tubing, Sleeving |
| Type | Wire Loom, Protective Hose |
| Color | Black, Gray |
| Length | 2500' (762.00m) |
| Series | CF |
| Features | Self Extinguishing, Solvent Resistant |
| Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Part Status | Active |
| Wall Thickness | 0.004" (0.10mm) |
| Heat Protection | Flame Retardant |
| Type Attributes | Convoluted, Corrugated |
| Diameter - Inside | 0.237" (6.02mm) |
| Liquid Protection | Oil Resistant |
| Diameter - Outside | 0.400" (10.16mm) |
| Abrasion Protection | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 149°C |
| Environment Protection | UV Resistant |
| Material Flammability Rating | UL94 HB |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $948.53 | $929.56 | $910.97 |