| Manufacturers: | Essentra Components |
|---|---|
| Product Category: | Cable Supports and Fasteners |
| Data Sheet: | 22DGHC00P |
| Description: | PLASTIC HOSE CLAMP: 1.280 - 1.39 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Essentra Components |
| Product Category | Cable Supports and Fasteners |
| Type | Clamp, Hose |
| Color | Black |
| Width | 0.358" (9.09mm) |
| Height | - |
| Length | - |
| Series | MicroPlastics |
| Adhesive | - |
| Features | Chemical Resistant, Corrosion Resistant |
| Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Packaging | Bulk |
| Screw Size | - |
| Part Status | Active |
| Opening Size | 1.260" ~ 1.370" (32.00mm ~ 34.80mm) |
| Mounting Type | - |
| Panel Hole Size | - |
| Panel Thickness | - |
| Type Attributes | - |
| Material Thickness | 0.078" (1.98mm) |
| Material Flammability Rating | - |
| Bundle Center to Mounting Center | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.87 | $1.83 | $1.80 |