| Manufacturers: | Epson |
|---|---|
| Product Category: | Programmable Oscillators |
| Data Sheet: | SG-8506CA-PRLZ |
| Description: | XTAL OSC PROG XO LVPECL 2.5-3.3V |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Epson |
| Product Category | Programmable Oscillators |
| Type | XO (Standard) |
| Output | LVPECL |
| Series | SG-8506CA |
| Ratings | - |
| Function | Enable/Disable |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Base Resonator | Crystal |
| Package / Case | 8-SMD, No Lead |
| Size / Dimension | 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm) |
| Voltage - Supply | 2.5V ~ 3.3V |
| Programmable Type | Programmed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes) |
| Frequency Stability | - |
| Height - Seated (Max) | 0.067" (1.70mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Current - Supply (Max) | 90mA |
| Available Frequency Range | 50MHz ~ 800MHz |
| Spread Spectrum Bandwidth | - |
| Frequency Stability (Total) | ±50ppm |
| Current - Supply (Disable) (Max) | 40mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $14.13 | $13.85 | $13.57 |