| Manufacturers: | Epson |
|---|---|
| Product Category: | Oscillators |
| Data Sheet: | SG-8002DC 5.0000M-PCBS |
| Description: | XTAL OSC XO 5.0000MHZ CMOS TH |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Epson |
| Product Category | Oscillators |
| Type | XO (Standard) |
| Output | CMOS |
| Series | SG-8002 |
| Ratings | - |
| Function | Enable/Disable |
| Frequency | 5MHz |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Through Hole |
| Base Resonator | Crystal |
| Package / Case | 4-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Size / Dimension | 0.539" L x 0.260" W (13.70mm x 6.60mm) |
| Voltage - Supply | 3.3V |
| Frequency Stability | ±50ppm |
| Height - Seated (Max) | 0.209" (5.30mm) |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Current - Supply (Max) | 28mA |
| Absolute Pull Range (APR) | - |
| Current - Supply (Disable) (Max) | 16mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |