| Manufacturers: | Epson |
|---|---|
| Product Category: | Crystals |
| Data Sheet: | FS-555 308.0000MB4 |
| Description: | SAW RESONATOR |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Epson |
| Product Category | Crystals |
| Type | MHz Crystal |
| Series | FS-555 |
| Ratings | - |
| Frequency | 308MHz |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Mode | Fundamental |
| Package / Case | 8-SMD, No Lead |
| Load Capacitance | 16pF |
| Size / Dimension | 0.189" L x 0.205" W (4.80mm x 5.20mm) |
| Frequency Stability | - |
| Frequency Tolerance | - |
| Height - Seated (Max) | 0.067" (1.70mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 25 Ohms |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $2.73 | $2.68 | $2.62 |