| Manufacturers: | Epson |
|---|---|
| Product Category: | Crystals |
| Data Sheet: | FA-365 25.0000MB-R0 |
| Description: | CRYSTAL 25.0000MHZ 15PF SMD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Epson |
| Product Category | Crystals |
| Type | MHz Crystal |
| Series | FA-365 |
| Ratings | - |
| Frequency | 25MHz |
| Part Status | Not For New Designs |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Mode | Fundamental |
| Package / Case | 2-SMD, No Lead |
| Load Capacitance | 10pF |
| Size / Dimension | 0.236" L x 0.138" W (6.00mm x 3.50mm) |
| Frequency Stability | ±30ppm |
| Frequency Tolerance | ±50ppm |
| Height - Seated (Max) | 0.055" (1.40mm) |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 50 Ohms |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.74 | $0.73 | $0.71 |