| Manufacturers: | Energizer Battery Company |
|---|---|
| Product Category: | Battery Packs |
| Data Sheet: | NH50BP-2F2 |
| Description: | BATTERY PACK NIMH 2.4V D |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Energizer Battery Company |
| Product Category | Battery Packs |
| Note | Battery packs made with NIMH cells include a thermostat. |
| Series | NH50 |
| Weight | 147.42g |
| Capacity | 2.5Ah |
| Structure | Side to Side, 1 Row x 2 Cells |
| Part Status | Active |
| Number of Cells | 2 |
| Rechargeability | Yes |
| Voltage - Rated | 2.4V |
| Size / Dimension | 2.69" L x 1.35" W x 2.42" H (68.4mm x 34.2mm x 61.5mm) |
| Battery Cell Size | D |
| Battery Chemistry | Nickel Metal Hydride |
| Termination Style | Solder Tab |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $33.88 | $33.20 | $32.54 |