| Manufacturers: | Energizer Battery Company |
|---|---|
| Product Category: | Batteries Rechargeable (Secondary) |
| Data Sheet: | NH35BP-2 |
| Description: | BATTERY NIMH 1.2V 2.5AH C 1=2 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Energizer Battery Company |
| Product Category | Batteries Rechargeable (Secondary) |
| Series | NH35 |
| Weight | 65.77g |
| Capacity | 2.5Ah |
| Part Status | Active |
| Shipping Info | - |
| Discharge Rate | 500mA |
| Voltage - Rated | 1.2V |
| Size / Dimension | 1.03" Dia x 1.97" H (26.2mm x 50.0mm) |
| Battery Cell Size | C |
| Battery Chemistry | Nickel Metal Hydride |
| Termination Style | Button Top (Extending) |
| Standard Charge Time | - |
| Standard Charge Current | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $16.25 | $15.93 | $15.61 |