| Manufacturers: | Energizer Battery Company |
|---|---|
| Product Category: | Batteries Non-Rechargeable (Primary) |
| Data Sheet: | EN95 |
| Description: | BATTERY ALKALINE 1.5V D |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Energizer Battery Company |
| Product Category | Batteries Non-Rechargeable (Primary) |
| Series | EN95 |
| Weight | 148.18g |
| Capacity | - |
| Shelf Life | 120 Months |
| Part Status | Active |
| Shipping Info | - |
| Discharge Rate | - |
| Voltage - Rated | 1.5V |
| Shelf Life Start | Date of Manufacture |
| Size / Dimension | 1.35" Dia x 2.42" H (34.2mm x 61.5mm) |
| Battery Cell Size | D |
| Battery Chemistry | Alkaline Manganese Dioxide |
| Termination Style | Button Top (Extending) |
| Storage/Refrigeration Temperature | -40°F ~ 122°F (-40°C ~ 50°C) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.81 | $1.77 | $1.74 |