| Manufacturers: | Energizer Battery Company |
|---|---|
| Product Category: | Battery Packs |
| Data Sheet: | EN93F7 |
| Description: | BATTERY PACK ALKALINE 10.5V C |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Energizer Battery Company |
| Product Category | Battery Packs |
| Note | - |
| Series | EN93 |
| Weight | 453.59g |
| Capacity | - |
| Structure | Side to Side, 1 Row x 7 Cells |
| Part Status | Active |
| Number of Cells | 7 |
| Rechargeability | No |
| Voltage - Rated | 10.5V |
| Size / Dimension | 7.22" L x 1.03" W x 1.97" H (183.4mm x 26.2mm x 50.0mm) |
| Battery Cell Size | C |
| Battery Chemistry | Alkaline Manganese Dioxide |
| Termination Style | Solder Tab |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $11.54 | $11.31 | $11.08 |