| Manufacturers: | Energizer Battery Company |
|---|---|
| Product Category: | Battery Chargers |
| Data Sheet: | CHFMWB-4 |
| Description: | BATTERY CHARGER WALL MOUNT 360MA |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Energizer Battery Company |
| Product Category | Battery Chargers |
| Type | Wall Mount |
| Series | - |
| Weight | 167.38g |
| Features | Automatic Shut Off |
| Approvals | ETL |
| Charge Time | 5.7 ~ 9 Hrs |
| Part Status | Obsolete |
| Power - Max | - |
| Mounting Type | - |
| Number of Cells | 4 |
| Voltage - Input | 120VAC |
| Size / Dimension | 3.50" L x 1.26" W x 5.24" H (89.00mm x 32.00mm x 133.00mm) |
| Battery Cell Size | AA, AAA |
| Battery Chemistry | Nickel Metal Hydride |
| Termination Style | - |
| Voltage - Nominal | - |
| Charge Current - Max | 360mA |
| Operating Temperature | 15°C ~ 25°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |