| Manufacturers: | Energizer Battery Company |
|---|---|
| Product Category: | Battery Packs |
| Data Sheet: | 1235L2X3 |
| Description: | BATTERY PACK ZINC 9V C |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Energizer Battery Company |
| Product Category | Battery Packs |
| Note | - |
| Series | Eveready® |
| Weight | 272.16g |
| Capacity | 3.8Ah |
| Structure | Front to Back, 3 Rows x 2 Cells |
| Part Status | Discontinued at Digi-Key |
| Number of Cells | 6 |
| Rechargeability | No |
| Voltage - Rated | 9V |
| Size / Dimension | 3.09" L x 1.03" W x 3.94" H (78.6mm x 26.2mm x 100.0mm) |
| Battery Cell Size | C |
| Battery Chemistry | Zinc Carbon |
| Termination Style | Solder Tab |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |