| Manufacturers: | Eaton-Electronics Division |
|---|---|
| Product Category: | Fuses |
| Data Sheet: | SS-5F-1.25A-AP |
| Description: | FUSE BRD MNT 1.25A 250VAC RADIAL |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton-Electronics Division |
| Product Category | Fuses |
| Color | - |
| Series | SS-5F |
| Approvals | cULus, PSE |
| Fuse Type | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
| Packaging | Tape & Box (TB) |
| Part Status | Active |
| Melting I²t | 3.8236 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Response Time | Fast Blow |
| Package / Case | Radial, Box |
| Size / Dimension | 0.335" L x 0.169" W x 0.329" H (8.50mm x 4.30mm x 8.35mm) |
| DC Cold Resistance | 0.1165 Ohms |
| Voltage Rating - AC | 250V |
| Current Rating (Amps) | 1.25A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 50A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.76 | $0.74 | $0.73 |