SD8350-101-R
Manufacturers: Eaton-Electronics Division
Product Category: Fixed Inductors
Data Sheet: SD8350-101-R
Description: FIXED IND 100UH 800MA 360 MOHM
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Eaton-Electronics Division
Type Wirewound
Series SD8350
Ratings -
Q @ Freq -
Packaging Tape & Reel (TR)
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 100µH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.374" L x 0.327" W (9.50mm x 8.30mm)
DC Resistance (DCR) 360mOhm Max
Current - Saturation 1.3A
Current Rating (Amps) 800mA
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Inductance Frequency - Test 100kHz