SD3114-221-R
Manufacturers: Eaton-Electronics Division
Product Category: Fixed Inductors
Data Sheet: SD3114-221-R
Description: FIXED IND 220UH 140MA 7.67 OHM
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Eaton-Electronics Division
Type Wirewound
Series SD3114
Ratings -
Q @ Freq -
Packaging Tape & Reel (TR)
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 220µH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.122" L x 0.122" W (3.10mm x 3.10mm)
DC Resistance (DCR) 7.67Ohm
Current - Saturation 170mA
Current Rating (Amps) 140mA
Height - Seated (Max) 0.055" (1.40mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Inductance Frequency - Test 100kHz