| Manufacturers: | Eaton-Electronics Division |
|---|---|
| Product Category: | Fuses |
| Data Sheet: | MDH-V-21-RBK |
| Description: | FUSE CERM 21A 600VAC 150VDC AXL |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton-Electronics Division |
| Product Category | Fuses |
| Color | - |
| Series | MDH-R |
| Approvals | cURus |
| Fuse Type | Cartridge, Ceramic |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Melting I²t | 5100 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Response Time | - |
| Package / Case | Cartridge, Non-Standard (Axial) |
| Size / Dimension | 0.275" Dia x 1.288" L (6.99mm x 32.72mm) |
| DC Cold Resistance | 0.0024 Ohms |
| Voltage Rating - AC | 600V |
| Voltage Rating - DC | 150V |
| Current Rating (Amps) | 21A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 200A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $7.87 | $7.71 | $7.56 |