DR127-8R2-R
Manufacturers: Eaton-Electronics Division
Product Category: Fixed Inductors
Data Sheet: DR127-8R2-R
Description: FIXED IND 8.2UH 6.32A 15.7 MOHM
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Eaton-Electronics Division
Type Wirewound
Series DR
Ratings -
Q @ Freq -
Packaging Digi-Reel®
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 8.2µH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
DC Resistance (DCR) 15.7mOhm
Current - Saturation 12.2A
Current Rating (Amps) 6.32A
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Inductance Frequency - Test 100kHz