CTX20-7-52LP-R
Manufacturers: Eaton-Electronics Division
Product Category: Fixed Inductors
Data Sheet: CTX20-7-52LP-R
Description: FIXED IND 20UH 11.4A 11 MOHM TH
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Eaton-Electronics Division
Type Toroidal
Series CTX
Ratings -
Q @ Freq -
Packaging Bulk
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 20µH
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Horizontal (Open)
Material - Core Iron Powder
Size / Dimension 1.276" Dia (32.40mm)
DC Resistance (DCR) 11mOhm Max
Current - Saturation 14.5A
Current Rating (Amps) 11.4A
Height - Seated (Max) 0.780" (19.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 75°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Inductance Frequency - Test 100kHz