CTX10-5-52-R
Manufacturers: Eaton-Electronics Division
Product Category: Fixed Inductors
Data Sheet: CTX10-5-52-R
Description: FIXED IND 10UH 8.7A 10.4 MOHM TH
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Eaton-Electronics Division
Type Toroidal
Series CTX
Ratings -
Q @ Freq -
Packaging Bulk
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 10µH
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Vertical (Open)
Material - Core Iron Powder
Size / Dimension 0.874" Dia x 0.547" W (22.20mm x 13.90mm)
DC Resistance (DCR) 10.4mOhm Max
Current - Saturation 11.1A
Current Rating (Amps) 8.7A
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 75°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Inductance Frequency - Test 100kHz