BK/MDA-25A-R
Manufacturers: Eaton-Electronics Division
Product Category: Fuses
Data Sheet: BK/MDA-25A-R
Description: BUSS SMALL DIMENSION FUSE
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Eaton-Electronics Division
Product Category Fuses
Color -
Series MDA
Approvals CSA, UL
Fuse Type Cartridge, Ceramic
Packaging -
Part Status Obsolete
Melting I²t 734.69
Mounting Type Holder
Response Time Slow Blow
Package / Case 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Size / Dimension 0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
DC Cold Resistance 0.0031 Ohms
Voltage Rating - AC 250V
Voltage Rating - DC 125V
Current Rating (Amps) 25A