BK/GMA-10-R
Manufacturers: Eaton-Electronics Division
Product Category: Fuses
Data Sheet: BK/GMA-10-R
Description: FUSE GLASS 10A 125VAC 5X20MM
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Eaton-Electronics Division
Product Category Fuses
Color -
Series GMA
Approvals CSA, PSE, UL
Fuse Type Cartridge, Glass
Packaging Bulk
Part Status Active
Melting I²t 280
Mounting Type Holder
Response Time Fast Blow
Package / Case 5mm x 20mm
Size / Dimension 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance 0.006 Ohms
Voltage Rating - AC 125V
Current Rating (Amps) 10A
Operating Temperature -
Breaking Capacity @ Rated Voltage 200A