| Manufacturers: | Eaton-Bussmann Electrical Division |
|---|---|
| Product Category: | Fuseholders |
| Data Sheet: | JM60600-2CR |
| Description: | 600 AMP CLASS J FUSE HOLDER 600V |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton-Bussmann Electrical Division |
| Product Category | Fuseholders |
| Series | - |
| Voltage | 600V |
| Fuse Size | - |
| Fuse Type | Cartridge |
| Orientation | - |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Contact Finish | - |
| Fuseholder Type | Block |
| Contact Material | - |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Number of Circuits | 2 |
| Current Rating (Amps) | 600A |
| For Use With/Related Products | DFJ, Limitron™ JKS, LOW-PEAK™ LPJ |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1,034.90 | $1,014.20 | $993.92 |