| Manufacturers: | Eaton-Bussmann Electrical Division |
|---|---|
| Product Category: | Electrical, Specialty Fuses |
| Data Sheet: | C08M1 |
| Description: | FUSE CARTRIDGE 1A 400VAC |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton-Bussmann Electrical Division |
| Product Category | Electrical, Specialty Fuses |
| Class | - |
| Series | C08M |
| Features | - |
| Approvals | - |
| Fuse Type | Cartridge |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Applications | Motor Protection |
| Mounting Type | Holder |
| Response Time | - |
| Package / Case | Cartridge, Non-Standard |
| Size / Dimension | 0.335" Dia x 1.240" L (8.50mm x 31.50mm) |
| Voltage Rating - AC | 400V |
| Current Rating (Amps) | 1A |
| Operating Temperature | - |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 20kA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $9.44 | $9.25 | $9.07 |