| Manufacturers: | Eaton-Bussmann Electrical Division |
|---|---|
| Product Category: | Electrical, Specialty Fuses |
| Data Sheet: | BP/FNM-10 |
| Description: | FUSE CARTRIDGE 10A 250VAC |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton-Bussmann Electrical Division |
| Product Category | Electrical, Specialty Fuses |
| Class | - |
| Series | FNM |
| Features | - |
| Approvals | CE, CSA, UL |
| Fuse Type | Cartridge |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Discontinued at Digi-Key |
| Applications | Motor Protection, Transformer Protection |
| Mounting Type | Holder |
| Response Time | Slow Blow |
| Package / Case | Cartridge, Non-Standard |
| Size / Dimension | 0.410" Dia x 1.500" L (10.41mm x 38.10mm) |
| Voltage Rating - AC | 250V |
| Current Rating (Amps) | 10A |
| Operating Temperature | - |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 200A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |