| Manufacturers: | Eaton-Bussmann Electrical Division |
|---|---|
| Product Category: | Electrical, Specialty Fuses |
| Data Sheet: | 70P-1/10A |
| Description: | FUSE CRTRDGE 100MA 125VAC/300VDC |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton-Bussmann Electrical Division |
| Product Category | Electrical, Specialty Fuses |
| Class | - |
| Series | 70 |
| Features | Indicating |
| Approvals | CE, UR |
| Fuse Type | Cartridge |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Applications | Telecom |
| Mounting Type | Holder |
| Response Time | - |
| Package / Case | Cylindrical, Alarm Indicating |
| Size / Dimension | 0.280" Dia x 1.866" L (7.10mm x 47.40mm) |
| Voltage Rating - AC | 125V |
| Voltage Rating - DC | 300V |
| Current Rating (Amps) | 100mA |
| Operating Temperature | - |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 1kA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $35.14 | $34.44 | $33.75 |