| Manufacturers: | Eaton-Bussmann Electrical Division |
|---|---|
| Product Category: | Electrical, Specialty Fuses |
| Data Sheet: | 7.2WKNHO315 |
| Description: | FUSE 7.2KV 315A 3" MOTOR START |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton-Bussmann Electrical Division |
| Product Category | Electrical, Specialty Fuses |
| Class | - |
| Series | - |
| Features | - |
| Approvals | VDE |
| Fuse Type | Cartridge |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Applications | - |
| Melting I²t | 450000 |
| Mounting Type | Holder |
| Response Time | - |
| Package / Case | Fuse Link |
| Size / Dimension | 2.992" Dia x 15.866" L (76.00mm x 403.00mm) |
| DC Cold Resistance | 779 µOhms |
| Voltage Rating - AC | 7.2kV |
| Current Rating (Amps) | 315A |
| Operating Temperature | - |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 63kA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $2,233.43 | $2,188.76 | $2,144.99 |