| Manufacturers: | EPCOS (TDK) |
|---|---|
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Data Sheet: | B72650M0200K072 |
| Description: | VARISTOR 33V 100A 2SMD JLEAD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | EPCOS (TDK) |
| Product Category | TVS - Varistors, MOVs |
| Energy | 0.60J |
| Series | - |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCV |
| Package / Case | 2-SMD, J-Lead |
| Current - Surge | 100A |
| Maximum AC Volts | 20V |
| Maximum DC Volts | 26V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 36.3V |
| Varistor Voltage (Min) | 29.7V |
| Varistor Voltage (Typ) | 33V |
| Capacitance @ Frequency | 980pF @ 1kHz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.96 | $0.94 | $0.92 |