| Manufacturers: | EPCOS (TDK) |
|---|---|
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Data Sheet: | B72510E9200S172 |
| Description: | VARISTOR 34.5V 80A 0805 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | EPCOS (TDK) |
| Product Category | TVS - Varistors, MOVs |
| Energy | 0.40J |
| Series | - |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCV |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Current - Surge | 80A |
| Maximum AC Volts | 20V |
| Maximum DC Volts | 26V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 39.68V |
| Varistor Voltage (Min) | 29.33V |
| Varistor Voltage (Typ) | 34.5V |
| Capacitance @ Frequency | 270pF @ 1kHz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |