| Manufacturers: | EPCOS (TDK) |
|---|---|
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Data Sheet: | B72280B0251K001 |
| Description: | VARISTOR 390V 100KA ENCASED DISC |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | EPCOS (TDK) |
| Product Category | TVS - Varistors, MOVs |
| Energy | 1300J |
| Series | HighE |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | Encased Disc |
| Current - Surge | 100kA |
| Maximum AC Volts | 250V |
| Maximum DC Volts | 320V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 429V |
| Varistor Voltage (Min) | 351V |
| Varistor Voltage (Typ) | 390V |
| Capacitance @ Frequency | 14000pF @ 1kHz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $117.96 | $115.60 | $113.29 |