| Manufacturers: | EPCOS (TDK) |
|---|---|
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Data Sheet: | B72214Q0321K101 |
| Description: | VARISTOR 510V 8KA RADIAL |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | EPCOS (TDK) |
| Product Category | TVS - Varistors, MOVs |
| Energy | 185J |
| Series | EnergetiQ |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Current - Surge | 8kA |
| Maximum AC Volts | 320V |
| Maximum DC Volts | 420V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Temperature | -45°C ~ 105°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 561V |
| Varistor Voltage (Min) | 459V |
| Varistor Voltage (Typ) | 510V |
| Capacitance @ Frequency | 500pF @ 1kHz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.13 | $1.11 | $1.09 |