| Manufacturers: | EPCOS (TDK) |
|---|---|
| Product Category: | Ferrite Cores |
| Data Sheet: | B66395G2500X127 |
| Description: | FERRITE CORE |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | EPCOS (TDK) |
| Product Category | Ferrite Cores |
| Gap | - |
| Width | 19.30mm |
| Finish | Uncoated |
| Height | 27.80mm |
| Length | 54.50mm |
| Series | - |
| Diameter | - |
| Material | N27 |
| Core Type | ETD |
| Tolerance | - |
| Part Status | Not For New Designs |
| Core Factor (ΣI/A) mm | 0.45 |
| Supplier Device Package | ETD 54 x 28 x 19 |
| Effective Area (Ae) mm² | 280 |
| Effective Length (le) mm | 127 |
| Initial Permeability (µi) | 2000 |
| Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ | 35600 |
| Minimum Core Cross Section (Amin) mm² | 280 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $2.85 | $2.79 | $2.74 |