| Manufacturers: | EPCOS (TDK) |
|---|---|
| Product Category: | Inrush Current Limiters (ICL) |
| Data Sheet: | B59755C0115A070 |
| Description: | PTC THERMISTOR C 755-A 115-A 70 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | EPCOS (TDK) |
| Product Category | Inrush Current Limiters (ICL) |
| Series | - |
| Diameter | 0.512" (13.00mm) |
| Approvals | UR |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | ±25% |
| Part Status | Active |
| Lead Spacing | 1.378" (35.00mm) |
| Current - Steady State Max | 1.4A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $4.10 | $4.02 | $3.94 |