| Manufacturers: | EPCOS (TDK) |
|---|---|
| Product Category: | Pressure Sensors, Transducers |
| Data Sheet: | B58621H5820A045 |
| Description: | PRESSURE SENSOR AUR 6.000 F C4 T |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | EPCOS (TDK) |
| Product Category | Pressure Sensors, Transducers |
| Output | 4 mA ~ 20 mA |
| Series | CAU-T |
| Accuracy | ±2% |
| Features | Temperature Compensated |
| Port Size | Male - 1/8" (3.18mm) BSPP |
| Port Style | Threaded |
| Output Type | Analog Current |
| Part Status | Active |
| Applications | Industrial Automation |
| Pressure Type | Vented Gauge |
| Package / Case | Cylinder, Threaded |
| Maximum Pressure | 130.53PSI (900kPa) |
| Voltage - Supply | 10V ~ 30V |
| Termination Style | Cable/Wire Leads |
| Operating Pressure | 87.02PSI (600kPa) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $186.24 | $182.52 | $178.86 |