| Manufacturers: | EPCOS (TDK) |
|---|---|
| Product Category: | Pressure Sensors, Transducers |
| Data Sheet: | B58600D8010A014 |
| Description: | PRESSURE SENSOR AEA 25.00 C28/1 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | EPCOS (TDK) |
| Product Category | Pressure Sensors, Transducers |
| Output | 0 mV ~ 120 mV (5V) |
| Series | C28 |
| Accuracy | ±2% |
| Features | - |
| Port Size | - |
| Port Style | No Port |
| Output Type | Wheatstone Bridge |
| Part Status | Active |
| Applications | Board Mount |
| Pressure Type | Absolute |
| Package / Case | Die |
| Maximum Pressure | 43.51PSI (300kPa) |
| Voltage - Supply | 1V ~ 5V |
| Termination Style | SMD (SMT) Tab |
| Operating Pressure | 362.59PSI (2500kPa) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 135°C |
| Supplier Device Package | Die |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $3.06 | $3.00 | $2.94 |