| Manufacturers: | EPCOS (TDK) |
|---|---|
| Product Category: | Inrush Current Limiters (ICL) |
| Data Sheet: | B57364S0259M000 |
| Description: | ICL 2.5 OHM 20% 11A 21MM |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | EPCOS (TDK) |
| Product Category | Inrush Current Limiters (ICL) |
| Series | S364 |
| Diameter | 0.827" (21.00mm) |
| Approvals | CQC, UL, VDE |
| Packaging | Bulk |
| R @ 25°C | 2.5 Ohms |
| Tolerance | ±20% |
| Part Status | Active |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Current - Steady State Max | 11A |