| Manufacturers: | EPCOS (TDK) |
|---|---|
| Product Category: | Aluminum Electrolytic Capacitors |
| Data Sheet: | B43416C9907A000 |
| Description: | CAP ALUM 900UF 400V SNAP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | EPCOS (TDK) |
| Product Category | Aluminum Electrolytic Capacitors |
| Series | B43416 |
| Ratings | - |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | -10%, +20% |
| Capacitance | 900µF |
| Part Status | Active |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Voltage - Rated | 400V |
| Lifetime @ Temp. | - |
| Size / Dimension | 1.378" Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 2.244" (57.00mm) |
| Operating Temperature | - |
| Surface Mount Land Size | - |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $10.41 | $10.20 | $10.00 |