| Manufacturers: | EPCOS (TDK) |
|---|---|
| Product Category: | Aluminum Electrolytic Capacitors |
| Data Sheet: | B41554E8159Q000 |
| Description: | CAP ALUM 15000UF 63V SCREW |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | EPCOS (TDK) |
| Product Category | Aluminum Electrolytic Capacitors |
| Series | B41554 |
| Ratings | - |
| Impedance | 11 mOhms |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | -10%, +30% |
| Capacitance | 15000µF |
| Part Status | Obsolete |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 1.122" (28.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | Radial, Can - Screw Terminals |
| Voltage - Rated | 63V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 125°C |
| Size / Dimension | 2.532" Dia (64.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 3.217" (81.70mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 11A @ 100Hz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 15mOhm @ 100Hz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $48.29 | $47.32 | $46.38 |