| Manufacturers: | EPCOS (TDK) |
|---|---|
| Product Category: | Film Capacitors |
| Data Sheet: | B32914A3105M189 |
| Description: | CAP FILM 1UF 20% 760VDC RADIAL |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | EPCOS (TDK) |
| Product Category | Film Capacitors |
| Series | B32914 |
| Ratings | X1 |
| Features | - |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1µF |
| Part Status | Active |
| Termination | PC Pins |
| Applications | EMI, RFI Suppression |
| Lead Spacing | 1.083" (27.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 1.240" L x 0.531" W (31.50mm x 13.50mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 330V |
| Voltage Rating - DC | 760V |
| Height - Seated (Max) | 0.906" (23.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 110°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $3.47 | $3.40 | $3.33 |