| Manufacturers: | EPCOS (TDK) |
|---|---|
| Product Category: | Film Capacitors |
| Data Sheet: | B32036A4684M000 |
| Description: | FILM CAP MKP Y2 0.68 F 20% 350VA |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | EPCOS (TDK) |
| Product Category | Film Capacitors |
| Series | B32036 |
| Ratings | AEC-Q200, Y2 |
| Features | - |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 0.68µF |
| Part Status | Active |
| Termination | PC Pins |
| Applications | Automotive; EMI, RFI Suppression |
| Lead Spacing | 1.476" (37.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 1.654" L x 0.669" W (42.00mm x 17.00mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 350V |
| Voltage Rating - DC | 1000V (1kV) |
| Height - Seated (Max) | 1.260" (32.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 110°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $5.71 | $5.60 | $5.48 |