| Manufacturers: | EPCOS (TDK) |
|---|---|
| Product Category: | Film Capacitors |
| Data Sheet: | B25856K2205K3 |
| Description: | CAP FILM 2UF 10% 4KVDC AXIAL |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | EPCOS (TDK) |
| Product Category | Film Capacitors |
| Series | B25856 |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | ±10% |
| Capacitance | 2µF |
| Part Status | Obsolete |
| Termination | Threaded, Female |
| Applications | Snubber |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Chassis Mount, Requires Holder/Bracket |
| Package / Case | Axial, Can |
| Size / Dimension | 3.858" Dia (98.00mm) |
| Dielectric Material | - |
| Voltage Rating - AC | 3400V (3.4kV) |
| Voltage Rating - DC | 4000V (4kV) |
| Height - Seated (Max) | 4.961" (126.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |