WLP225-1302-II
Manufacturers: EOS Power
Product Category: AC DC Converters
Data Sheet: WLP225-1302-II
Description: LOW PROFILE 1.0IN HEIGHT 2X4 225
Type Open Frame
Series WLP225 (225W)
Features Adjustable Output, PFC, Universal Input
Approvals CB, CCC, CE, cUL, NEMKO, UL
Efficiency 92%
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 120W (225W Forced Air)
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC, 390VDC
Size / Dimension 4.00" L x 2.00" W x 1.00" H (101.6mm x 50.8mm x 25.4mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 3kV
Minimum Load Required No
Operating Temperature -40°C ~ 70°C (With Derating)
Current - Output (Max) 8A