WLP120-1303
Manufacturers: EOS Power
Product Category: AC DC Converters
Data Sheet: WLP120-1303
Description: LOW PROFILE 1.0IN HEIGHT 2X3 120
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer EOS Power
Type Open Frame
Series WLP120 (120W)
Features Adjustable Output, PFC, Standby Output, Universal Input
Approvals CB, CE, cUL, NEMKO, UL
Efficiency 91%
Part Status Active
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 100W (120W Forced Air)
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC, 390VDC
Size / Dimension 3.00" L x 2.00" W x 1.18" H (76.2mm x 50.8mm x 30.0mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 3kV
Minimum Load Required No
Operating Temperature -40°C ~ 70°C (With Derating)
Current - Output (Max) 4.16A