VPS600-1S15
Manufacturers: EOS Power
Product Category: AC DC Converters
Data Sheet: VPS600-1S15
Description: VERSATILE U-CHANNEL SLOTTED 5 X
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer EOS Power
Type Enclosed
Series VPS600 (600W)
Approvals CB, CE, cUL, NEMKO, UL
Efficiency 93%
Part Status Active
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 263W
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 390 VDC
Size / Dimension 8.50" L x 5.00" W x 1.61" H (216.0mm x 127.0mm x 41.0mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 4kV
Minimum Load Required No
Operating Temperature -40°C ~ 70°C (With Derating)
Current - Output (Max) 17.5A