ULP180-0348-2
Manufacturers: EOS Power
Product Category: AC DC Converters
Data Sheet: ULP180-0348-2
Description: ULTRA LOW PROFILE 0.75IN HEIGHT
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer EOS Power
Type Open Frame
Series ULP180 (180W)
Features Adjustable Output, PFC, Standby Output, Universal Input
Approvals CB, CE, cUL, NEMKO, UL
Efficiency 92%
Part Status Active
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 120W (180W Forced Air)
Voltage - Input 80 ~ 264 VAC, 390VDC
Size / Dimension 4.00" L x 2.50" W x 0.75" H (101.6mm x 63.5mm x 19.1mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 48V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 3kV
Minimum Load Required No
Operating Temperature -40°C ~ 70°C (With Derating)
Current - Output (Max) 2.5A