MWLT60-1000
Manufacturers: EOS Power
Product Category: AC DC Converters
Data Sheet: MWLT60-1000
Description: MEDICAL 2X4 60W AC/DC 5V MOLEX
Type Open Frame
Series MWLT60 (60W)
Features Adjustable Output, Universal Input
Approvals CE, cUL, Nemko, UL
Efficiency 85%
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 51W
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Size / Dimension 4.00" L x 2.00" W x 1.12" H (101.6mm x 50.8mm x 28.5mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 5.1V
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 5.7kV
Minimum Load Required No
Operating Temperature -20°C ~ 70°C (With Derating)
Current - Output (Max) 10A